Software Project Management Assignment Solution - VUsolutions

11:58
Posted by Adminin 0 comments

Solution #1


Size = 35200 LOC =35.2KLOC (thousand lines of cod)

1: Effort per month

Formula:

E=3.2*(size in KLOC)^1.05

E= 3.2*(35.2)^1.05

=3.2*(42.1)

=135

2: Time per month

Formula:

T= 2.5*(effort)^.38

=2.5*(135)^.38

=2.5*6.45

=16.1

3: No of people required

Formula:

Total no of people needed= effort/ total time to develop

=135/16.1

=8.39



Solution #2


Size = 12000 LOC therefore 12KLOC

1: effort per month

Formula:

E=EAF*3.2*(KLOC)^1.05

E=1.0*3.2*(12)^1.05

=1.0*3.2*(13.6)

=1.0*43.5

=43.5

2: time to develop it

Formula:

2.5*(effort)^.38

2.5*(43.5)^.38

=2.5*4.19

=10.5

3: no of people required

Formula:

Total no of people needed= effort/ total time to develop

=43.5/10.5

=4.14




by VUsolutions VU solutions

Read More

MCM301 GDB Solution

11:12
Posted by Adminin 0 comments

According to my point of view oral communications is better than written form of communication, because oral communication can be more personal than written communication.

It saves time, this is true in situation where split second decisions have to be made in the workspace, and the authorities may just give an oral communication

Can be recorded, due to various advantages in the electronic and communication devices, an oral communication can be recorded either as a voice message or even as a video recording

It leads to face to face, can be done on the spot and does not need writing skills.

Read More

ECO402 Solution

11:08
Posted by Adminin 0 comments

(A)

Market clearing price condition

Quantity demanded = Quantity supplied

1600-125p = 440+165p

1600-440 = 165p+125p

1160 = 290p

P = 1160/290

Now: P = 4

Now putting values in the quantity demanded side or supply side

we are putting values in the quantity demanded side

Qd = 1600-125p

= 1600-125(4)

Qd = 1100

Part (b) P = 5.50

Then

Qd Qs



= 1600-125p = 440+165

= 1600-125(5.50) = 440+165(5.50)

Qd = 912. 5 Qs = 1347.5

Part (c) Now

Excess supply = Qd –Qs

= 912 .5 -1345.7

= -435

(Q =435) This quantity will Government buy

Part (B) P = 70$ , MC = 50

P =MC/1+ (1/Ed)

Elasticity of demanded is equal to Marginal Cost, Marginal cost is equal to price

So are all equal on equilibriums point



Ed = MC = P

We find “Ed”

MC = 50 , P =70

Ed = MC -

Read More

ENG201 GDB 2 Solution - VUsolutions

11:04
Posted by Adminin 0 comments


Question:
Do you think that Oral Communication is more effective than Written Communication?" Discuss.

Answer:
Oral communication can be significantly more effective in expressing meaning to an audience. This distinction between precision and effectiveness is due to the extensive repertoire of signals available to the speaker: gestures, intonation, inflection, volume, pitch, pauses, movement, visual cues such as appearance, and a whole host of other ways to communicate meaning. A speaker has significantly more control over what the listener will hear than the writer has over what the reader will read. For these techniques to be effective, however, the speaker needs to make sure that he or she has the audience's attention--audiences do not have the luxury of re-reading the

Read More

Eng301 GDB - VUsolutions

11:03
Posted by Adminin 0 comments

Graded MDB for ENG301 will be opened on 1 February, 2010 and will remain open till February 2, 2010. The topic of this GMDB will be:

Business communication is a dynamic course which keeps itself updated with the new business demands. Comment.



Post your comments after inferring the above topic. Your comments should NOT exceed from 100 to 120 words.


Read the instructions carefully before sending your comments:

1. Graded MDB carries 5% weightage.

2. Your comments should be relevant to the topic, clear and concise.

3. Post your comments on the Graded MDB & not on the Regular MDB. Both will run in parallel during the time specified above.

4. Do not copy the comments of other Students, as no marks will be awarded

Read More

MGT603 Strategic Mgt 2nd GDB - VUsolutions

11:02
Posted by Adminin 0 comments

Last Date 2nd February 2010



Mr. Ali is a vehicle manufacturer, he buys tires from a tire manufacturer and has to bear extra cost. But if he produces his own tires, he can reduce costs and get improved quality. Being a manager, which integrative strategy would you recommend and why?


Solutions:




As a manager of the firm I shall adopt Backward Integration policy since the cost of buying tires from the market is too high. This would give the firm a competitive edge by reducing cost and improving quality. by VUsolutions VU Solutions

Read More

ECO402 (MICROECONOMICS) Assignment 2 Solution - VUsolutions

12:02
Posted by Adminin 0 comments

Solution:

At eq. demand =supply
i.e.1600-125p = 440+165p
this gives p = 4 in 2007
b) Quantity demanded equation will change due to decrease in demand of exports but not due to policy of govt.
eq. of quantity supplied will not be affected.
At p=5.5 q supplied=1347.5
we can’t find q demanded because we don't know that what is the shift in demand the question is not clear. I have solved this question assuming that given demand function is inclusive of exports.
Ans 2. e= p / (marginal cost - p) = 70 /50-70 =-7/2

by VUsolutions VU solutions

Read More

Business Communication solution - VUsolutions

11:08
Posted by Adminin 0 comments

Communication

“Any act by which one person gives to or receives from another person information about that person’s needs, desires, perceptions, knowledge, or affective states. Communication may be intentional or unintentional, it may involve conventional or unconventional signals, may take linguistic or non-linguistic forms, and may occur through spoken or other modes.”

Or in simple words;

Communication is the exchange of ideas, opinions and information through written or spoken words, symbols or actions.

Communication is a dialogue, not a monologue. In fact, communication is more concerned with a dual listening process. For communication to be effective, the message must mean the same thing to both the sender and the receiver.
Business Communication

Business Communication is any communication used to promote a product, service, or

Read More

FIN621 solution - VUsolutions

11:01
Posted by Adminin 0 comments

1. Acid Test Ratio/Quick ratio = Current Assets – ( Inventory + Prepayments) / Current
Liabilities
= 36,279,168 – (1,667,425 + 267,422)/ 33,455,815
Acid test Ratio = 1.0345

2. Sales to working Capital = Net Sales / Working Capital

Net sales = 76,642,399
Working capital = current assets – current liabilities = 36,279,168 – 33,455,812 = 2,823,356
= 76,642,399 / 2,823,356
Sales to working Capital = 27.145 / 100 = 0.2714 %

PART 2
Solvency Ratio
1. Debt-to-Equity Ratio = Total Liabilities / Shareholder Equity

= 61,387,778 / 10,315,060
Debt-to-Equity Ratio = 5.951


2. Time Interest Earned Ratio = EBIT / interest Expense

Read More
Next PostNewer Posts Previous PostOlder Posts Home